Cementfabriken Kontor,  Planeringskontor och Tjänstemän

Kontor på cementfabriken i Hällekis

 

Planeringskontor på cementfabriken

Tjänstemän på cementfabriken i Hällekis

 

År boende NamnFöddFödelseort
1892-1913Axel Mauritz Stenbeck dir. 1878Gudhem
Hustru Gerda Davida Heyman1867Siene
Dotter Karin1890V Ed.
Son Per Sven1892V. Ed
Son Gustaf Folke1893Österplana
Dotter Margit1899Österplana
Son Bertil Hjalmar1902Österplana
1892-1928Otto Alfred Hillfors, disponent1860Nor
Hustru Ida Sofia Nordström 1866Kräklinge
Dotter Dagmar Sofia Ottilia1890S. Möckleby
Dotter Ebba Maria Kristina 1893Österplana
1928-1943Nils Danielsen, disponent1889Stockholm
Hustru Rut Anna Elisabeth Wohlfart1896Karlsdal
Son jJan Krister1917Guldsmedshyttan
Dotter Elsa Gunilla1919Hällefors
Son bo Sixten1922Hällefors
1943-1965Harry Sebastian Tham, disponent 1900Skövde
Hustru Märta Jenny Charlotta Tisell1903Hälsingfors
Dotter Åsa Helena Maria1931Belgrad
Son Christer Harry Sebastian1932Belgrad
Son Carl Johan Sebastian 1940Danderyd
1966-Per Olof Rosenqvist, disponent1914
Carl Gösta Björk, platschef1927Grytnäs
Hustru Joninna Petursdottir1923Island
Dotter till hustrun Inger Dunér1949Kirseberg
Gunnar Öberg, civ. ingenjör1881Stockholm
Hustru Elsa Maria Helleberg1884Stockholm
Son Kurt Johan Otto 1915Stockholm
Dotter Sigrid Marianne1921Österplana
Per Gunnar Sylvan, överingenjör1916Kattarp
Hustru Gerda Hellerborg1921Råda
Son Nils Christer Axel1944Österplana
Dotter Inga Lisa1946Österplana
Son Johan Otto1950Österplana
Ingeborg Sahlström, syster1884Skarstad
Karl Albert Fernlöf, biträde1890Huggenäs
Konrad Natanael Wahl, biträde1888TådeneT
Karl Anton Sahlström, handlare1872Skarstad
Hustru Eda Sofia Hedström 1880Österplana
Son Karl Fritz Harry1906Valbo
Dotter Gunhild Margareta1909Österplana
Dotter Ingrid Sofia1911Österplana
Son Lennart Karolus1913Österplana
Ludv. Karl J:son Blomfeldt, trädgårdsmästare1869Ljungby
Hustru Johanna Sundberg1869Värmdö
Son Karl Magnus Albin, trädgårdssköt. 1894Ytterjärna
Son Jakob Elis1895Ytterjärna
Son Seth Ludvig Oliver 1899Södertälje
Pontus Petersson Elmstrand, diakon1878Ucklum
Hustru Tolla Axelina Gabri:a Otterdal1881Nykyrka
Johan Hjalmar Ekström, diakon1885Sala
Hustru Märta Laur:a Bäfman1885Stockholm
Thure Båth, folkskollärare1880Gökhem
Hustru Ellen Elisabet Olsson 1878Hudene
Dotter Ester Brita Elisabet1909Österplana
Dotter Ingrid Kristina Marianne1916Österplana
Axel Gustav Andersson, byggnadsingenjör1900Västanfors
Hustru Elsa Albertina Tengstrand1902Stockholm
Gösta Valter Olof Ekeblom, 1907Östhammar
Arvid Brandberg1909Lindesberg
Johan Albert Jansson 1882Gunnilsbo
Oskar Johannsson, kemist
Yngve Anders Lennart Baner, byggnadsing.1912Berga
Hustru Astrid Beata Maria Johansson 1914Skede
Dotter Gunvor Kristina1950Österplana
Son Åke Lennart1951Österplana
Son Gunnar Stefan1957Österplana
Erik David Hilmer Forsslinbg1883Vårdinge
Hustru Ester Maria Forsberg1887V. Skedevi
Henry Julius Rudberg Bergsingenjör1903Ludvika
Hustru Berit Margareta Iversen1910Viborg
Son Gay1933Österplana
Son Ulf1936Österplana
Son Per
Göte Uno Emanuel Ekström1915Säfsnäs
Hustru Helny Birgitta Viola Dal1918Säfsnäs
Per Gustav Tore Carlsson 1930Floda
Karl Henry Osborne Nilsson 1903Österplana
Hustru Märta Elin Sofia Pettersson 1907Medelplana
Dotter Birgitta1936
Son Jörgen
Karl Gustaf Fredenberg, civilingenjör1920Grängesberg
Hustru Kerstin Alfhild Fredrika Beland1918Sala
Nils Ingvar Tinglöv el. ingenjör1925Kroppa
Hustru Maj Gunbritt Engerby1933Österplana
Bengt Olov Norefors, ingenjör1923Länna
Hustru Margita Maria Jenvald1926Karlskrona
Son Ulf Göran
Gustaf Harry Rittemark, ingenjör1924Lidköping
Hustru Hilma Augusta Margareta Ruhnbom1925Toresund
Eino Erik Landin, ingenjör1932Ö.Eneby
Hustru Gunvor Ingegerd Andersson 1932Sorunda
Son Peter Eino Erik1958Sorunda
Stig Villner Sahlén1926Falun
Hustru Ulla Britt Resin1930Nederkalix
Dotter Eva Britt1955Hedemora
Son Stig Ivar1961Ö. Eneby
Nils Kurt Inge Fors, lab. ingenjör1933Kristianstad
Hustru Gun Anna Maj Johansson 1936
Bror Orvar Tobiasson, maskiningenjör1918Örgryte
Hustru Lilly Sonja Marion Nilsson1914Högås
Karl Henry Redmo, ritare ingenjör1932Karlskrona
Bo Urban Harald Eriksson, ingenjör1920Söndrum
Nils Adolf Henriksson, ingenjör1929Vittskövle
Yngve Björkenor, ingenjör1918Borås
Sture Svensson, ritare ingenjör1933Mariestad
Hustru Gudrun Maria Andersson 1932Göteborg
Åke Lennart Eriksson, ingenjör1931Halmstad
Sune Ove Leopold Nilsson, ingenjör1931S Sandsjö
Säth August Em. Klijngspor, ingenjör1887Multrå
John Martin Rosén, kemist1897Örebro
Tillbaka till föregående sida
(Besökt 120 gånger, 1 idag)