Högebo gård Österplana 7:1 och 8:12018-01-24T15:53:49+00:00

Högebo gård Österplana 7:1 och 8:1

Karta

Bildgalleri

  • Bygdevandring Österplana
  • Bygdevandring Österplana
  • Gammal bild av rättarbostaden
  • Högebo gård Österplana 7:1 och 8:1
  • Högebo gård Österplana 7:1 och 8:1
  • Högebo gård Österplana 7:1 och 8:1
  • Högebo gård Österplana 7:1 och 8:1 Planritning 1954 Mangårdsbyggnad
  • Högebo gård Österplana 7:1 och 8:1 Planritning 1980 Arbetarbostad
  • Högebo gård Österplana 7:1 och 8:1 Planritning före 1954 Mangårdsbyggnad
  • Högebo wenfr 2007
  • Ladugårdsbygge Foto 1934 A.K
  • Traktorer på Högebo

Om

År 1912 uppgick den totala jordarealen på Hönsäter till 2420 hektar – 860 var åkerjord. Till godset hörde alltså nära nog halva Kinnekulle och under sakkunnig ledning bedrevs ett omfattande skogs- och jordbruk, till godset hörde också Högebo och Gössäter.

Under åren moderniserades ekonomibyggnaderna och maskinparken. På 1950-talet när disponent H. Seb. Tham var chef, skedde den största rationaliseringen. Det mesta av jordbruksdriften centraliserades till Högebo, som var den största gården. Där hade bolaget 160 mjölkkor i en modern ladugård. under förvaltaren Paul Olofssons ledning utökades gårdarna brukade areal genom att utarrenderade gårdar och torp togs under eget bruk.

1976 övertogs Cementas hela jordinnehav på Kinnekulle av Skara stiftsnämnd, som arrenderade ut Högebo till Råbäck.

Boende årNamnFödd
DödFödelseort
1732Lars Andersson1699
17800109
1733Anders Andersson, klockare1698
1735Måns Bengtsson1687
17400418
1736Arvid Johansson1699
17650203
1755Bengt Larsson1728
17861203
Olof Nilsson1730
1762Bengt Månsson
Änkan Stina Andersdotter och dottern Maria flyttade till Sylten där de avled.
17371212
17690726Högebo
1760John Arfvidsson17361110
18121019Högebo
1774Jonas Andersson Rosenberg, trädgårdsmästare17480106
17910330
1781Anders Högberg hans son17810311Högebo
Anders Jeansson1755
17910112
hans dotter Stina17831101Högebo
1794Jonas Svensson1758Götene
1797Jonas Jansson
Fader Johan Arfvidsson
17611025
18211206Högebo
Anders Larsson Gullbrand1715
Hans dotter Britta17400519
17480606Högebo
Rättare
Adolf Olaus Wahlström18651006Lyrestad
Syster Hilma Maria Johansson 18680913Lyrestad
1896-1931Svante Emil Lundén18650127N. Härene
Hustru Augusta Svantesdotter18641221Järpås
Dotter Signe Maria Emilia18930514Dala
Son Holger Pontus18941115Edåsa
1931-1935Birger Fridolf Johansson18900620Västerplana
Hustru Hildur Maria Persson18891003Edåsa
Dotter Astrid Maria5587Edåsa
Dotter Nancy Cecilia6244Gladhammar
Son Harry Sigvard Valdemar7203Sandhem
Son Nils Lennart7742Hasslösa
Son Sixten Rudolf8958Järpås
1935-1937Magnus Åkesson18971120Ysby
Hustru Eleonora Viktoria Holmqvist18950115N. Mellby
Dotter Gunnel Anna Kristina13237Lidköping
1937-1939Gustaf Gottfrid Gustafsson 18991005Knista
Hustru Edit Charlotta Samuelsson18950128Lännäs
Dotter Anna Margareta10806Kumla
Son Gustav Roland12937Olus Petri, Öb.
1939-1960Ernst Hildeing Hylén18951007Knästorp
Hustru Edit Mortensson1181Öja
Dotter Emma Ingegerd9915Våxtorp
Dotter Greta Louise10826Våxtorp
Son Ernst Lennart 12053Lund
1960-Erik Josef Erland Josefsson19230101Regna
Hustru Britta Linnéa Margareta Larsson10769Sköldinge
Dotter Inger Anna Margareta20910Vargön
Son Per Erik21651Vargön
Arbetare
-1896Anders Björk, statkarl18590110Bäcke
Hustru Johanna Karlsdotter18601025Holm
Son John Viktor18890131Medelplana
Dotter Signe Sofia 18950627Österplana
1899-Johan Alfred Jansson, ladugårdsarb.18620204Vinköl
Hustru Mathilda Larsdotter18620912Hajom
Son Ludvig Fritiof18910122Gökhem
Dotter Hanna Vilhelmina18940120Torbjörntorp
-1899Lars Petter Johansson statkarl18471230Malma
Hustru Maja Kajsa Johansdotter18490322Trässberg
Son Sven Alfred Birger18780624Härene
Son Erik Wilhelm18821222Österplana
Son Gustav Natanael18850508Österplana
Son Karl August18760807Trässberg
-1896Karl Johan Berger, statdräng18591020Fullösa
Hustru Maja Stina Grönqvist18510302Österplana
Dotter Anna Ottilia18921217Österplana
Dotter Elsa Sofia18941206Österplana
1896-1898Gustaf Pettersson, stalldräng18651214Österplana
Hustru Anna Natalia Andersdotter18700313Forshem
Son Axel Wilhelm18910624Österplana
Dotter Elin Natalia18930719Österplana
Son Harald William18950915Österplana
Son Sven Fridolf18980505Österplana
1899-900Anders Gustaf Eriksson, dräng18791013Farnäs
1897-Johan Larsson, dräng18711019Trässberg
1898-1899Gustaf Alfred Ek, statkarl18651220Lugnås
Hustru Mathilda Jonsdotter18580105Medelplana
Hustruson Gustaf Linus18900603Ek
Gemensam dotter Augusta Vilhelmina18930107Ek
Gemensam son Axel Isidor18961126Hjälstad
1898-1909Martin Backman, statkarl18690831Medelplana
Hustru Anna Mathilda Sjögren18731003Skeby
Son Gustaf Oskar18911119Fullösa
Son Karl Einar18960121Österplana
Son Erik Wilhelm175Österplana
1900-1911Anders Gustaf Andersson, stat18740313Österplana
Hustru Hulda Josefina Jansson18750406Istrum
Son Vigo Gustaf Walfrid18981012Kestad
Son Edit Ingeborg314Österplana
1900-1903Sven Alfred Birger Larsson18780624Härene
Hustru Beda Charlotta Svensson18790609Härjevad
Son Karl Bertil360Österplana
1901-1902Gustaf Andersson ladugårdsdräng18750616Kinne Kleva
Hustru Mathilda Johansdotter18731118Sil
1902-1910Lars Johan Johansson ladugårdsförm.18641226Hangelösa
Hustru 1. Augusta Karolina Karlsdotter18671221Istrum
Hustru 2 Johanna Matilda Durk18720721Medelplana
Son 1 Johan Arvid18910829Frösve
Dotter 1 Anna Karolina18950103Vättlösa
Dotter 1 Olga Kornelia18881213Frösve
Dotter 1 Judit Maria18881213Frösve
1902-1909Johannes Larsson ladugårdskarl18471221Sävare
Hustru Ida Euphrosyne Svensdotter18641211Österplana
Son Frans Vidar18860208Västerplana
Dotter Ellen Maria18890727Västerplana
Dotter Jenny Matilda18950313Västerplana
1909-1910Amanda Magnusson, mjölkpiga18610120Nittorp
Oäktadotter Ruth Valborg Krans18980113Timmeled
1903-1907Otto Reinhold Karlsson ladugårdskarl 18751221Vättlösa
Hustru Eva Maria Adolfsdotter18780202Husaby
Son Erik Ragnar 19000511Husaby
Dotter Elsa Katarina 695Götene
Son Nils Gunnar2591Österplana
1907-1913Frans Johan Larsson, ladugårdskarl18651216Ledsjö
Hustru Ada Alexandra Pettersson 18690709Hasslösa
Son Johan Sixten Natanael18960209Ledsjö
Son Frans Rickard Konrad18971023Ledsjö
Son Arnold Mattias Laurent18991024Ledsjö
Dotter Elsa Johanna Ingeborg877Vättlösa
Son Nils Villiam Ragnar1771Österplana
Dotter Aina Dagny Fredrika2612Österplana
1907-1918Anders Gustaf Johansson, ladugårdsdräng 18650111Råda
Hustru Tilda Kristina Karlsdotter18640213Råda
Son Karl Vilhelm18961203Lur
Son Gustaf Ivar18990108Skee
Son Hans Gunnar507Skalmeja
Dotter Signe Margareta1345Österplana
Dotter Margit Kristina4060Österplana
1908-1911Gustaf Adolf Fredriksson l.18810612Vättlösa
Hustru Hilda Holmberg18831204Bredsäter
Hustruson Gustaf Linus2236Forshem
Gemensam dotter Märta Linnéa3172Kestad
1910-1913Frans Oskar Lundin, statdräng18720214Skärf
Hustru Amanda Andersdotter18731112Medelplana
Dotter Signe Ottilia18980615Istrum
Son Bele Eivan16Skärf
Dotter Helga Beata 702Lerdala
Dotter Vendela Elisabet1563Berg
Dotter Anna Ingrid Maria2501Eggby
Dotter Märta Helena3278Eggby
Son Sven Oskar4136Österplana
1910-1911Johan Fredrik Klasson, ladugårdsförman18810611Medelplana
Hustru Hulda Maria Vester18880809Medelplana
Son Karl Fredrik Gösta 3294Medelplana
1911-1912Axel Emil Klasson, statdräng18870107Ledsjö
Hustru Klara Olivia Andersson18880812Bredsäter
Son Per Gustaf Adolf3501Medelplana
Dotter Astrid Margareta4173Vättlösa
1911-1912Karl Albin Fahlqvist, ladugårdsförman18760701Bäck
Hustru Johanna Matilda Roslund18731024Bäck
Son Karl Oskar300Askersund
Dotter Linnéa Matilda1412Askersund
Son Klas Olaf2037Grythyttan
Son John Tage2772Finnerödja
Dotter Tyra Karolina3543Trästena
Dotter Helga Kristina4316Låstad
1909-1918Karl Johan Johansson, stat18730902Råda
Hustru Ada Sofia Augustdotter18830203Järpås
Dotter Dagny Maria1243Uvered
Son Karl Erik Vilhelm2791Hovby
Son Ernst Gustaf Harry 191008Österplana
1911-1912Gustaf Evald Johansson stat.18821003Härjevad
Hustru Hilma Viktoria Andersson18800208Fåglum
Son Erik Bertil1772Edsvära
Dotter Helmi Emilia2426Edsvära
1912-1913Gustaf Albin Johansson stat18650119St. Åby
Hustru Alma Maria Karlsson18720126Korsberga
Dotter Rut Signe Linnéa389Stockholm
1913-1915Gustaf Valfrid Krans stat.18840218Västerplana
Hustru Elin Josefina Willig18820614Skälvum
Dotter Hulda Elisabet3445Husaby
Dotter Elsa Viola4321Medelplana
Dotter Edit Viktoria4973Medelplana
Dotter Gunhild Linnéa5474Österplana
1913-1918Tilda Andersdotter, mjölkerska 18640917Österplana
Oäktason Oskar Magnus Andersson18900131Österplana
Oäktason Karl Adolf Andersson18930524Österplana
1913-1914Carl Ludvig Amandus Lundin18661124Valstad
Hustru Hulda Eugenia Nordström18730507Sventorp
Dotter Ellen Maria18990503Welinge
Son Carl Oscar Olger18910918Valinge
Dotter Albina Josefina Hedvig478Botilsäter
Dotter Tekla Natalia2128Halmstad
Dotter Hulda Ingeborg2822Färentuna
Son Erik Fredrik Ludvig3487Bro
Son Hjalmar Rudolf4135Bro
Dotter Karin Alice Margareta 5260Österplana
1912-1913Karl Klasson, ladugårdsförman18780701Long
Hustru Anna Lovisa Ahlqvist18710826Naum
Son Axel Vilhelm1137Gösslunda
Dotter Rut Frideborg Linnéa2687Hällum
1914-1915Frans Fredrik Kämpe, statdräng18810718Eggsvena
Hustru Johanna Matilda Johansson18750318Skallsjö
Son Elof Mauritz543Skallsjö
Son Ernst Joel2771Fullestad
Dotter Rut Edit3597Gudhem
Dotter Elin Valborg4505Kinne Vedum
Dotter Ellen Matilda5317Kinne Vedum
1914-1918Frans Emil Holm, ladugårdskarl18731113Saleby
Hustru Alma Emilia Johansdotter18860503Holmstad
Dotter Elsa Adelia3536Kinne Vedum
1915-1918Anders Magnus Olsson Dal18720107Lagmansred
Hustru Anna Matilda Eriksson18641226Holm
Son Sven Fredrik Artur695Sjogerstad
Son Erik Magnus Valter1305Korsberga
Son Nils Gösta Natanael2346Ekeskog
Son Axel Valdemar Olsson Dal18980501Järpås
Son Karl Oskar Olsson Dal18960718Gunnarsnäs
1915-1918Ernst Olof Johansson, ladugårdskarl18770512Österplana
Hustru Ida Fredrika Holmgren18800525Österplana
Son Torsten Sigurd548Forshem
Son Artur Vigo1208Forshem
Dotter Edit Margareta1959Kestad
Son Lars Elam Mattias5159Österplana
Dotter Rut Inga Eleonora6037Österplana
1910-1924Karolina Karlsdotter, mjölkerska18790928Mellby
Dotter Astrid Ingeborg Fransson18980219Mellby
Moder Kristina Larsdotter född Emanuelsdotter18370715Örslösa
1918-1919Gustaf Oskar Vilhelm Johansson18730618Falköping
Hustru Anna Charlotta Karlsson18740727Ransberg
Son Karl Johan Gustavsson 18960703Ransberg
Son Gustav Valdemar88Forsby
Dotter Gunhild Justina1993Våmb
Dotter Lydia Margareta4123Våmb
1918-1920Oskar Österplan, statkarl18850101Ledsjö
Hustru Amalia Elisabet Nyberg18800801Österplana
Son Gunnar Adolf4626Romele
Son Axel Holger5834V. Tunhem
Son Erik Valter6935Österplana
1920-Karl Oskar Kempe, statkarl1850225Örslösa
Hustru Antonia Olivia Gullström 18891111Örslösa
Dotter Karin Helfrid Maria5368Örslösa
Son Sven Ingvar 7581Medelplana
Son Karl August Gunnar6599Medelplana
Dotter Runa Ingeborg19230808Österplana
Dotter Ingrid Viola9644Österplana
Son Stig Harry Lennart11831Österplana
1920-1921Petrus Johansson, statkarl18640420Hässjö
Hustru Johanna Petersdotter18660302Mellby
Dotter Märta Dagny Margareta3247Vättlösa
Dotter Karin Elvira4120Fullösa
Dotter Anna Viktoria1047Fullösa
1923-1924John Sigrid Fransén, statkarl18980920Österplana
Hustru Valborg Sofia Stolpe18950824Österplana
1924-1929Johan Edvin Johanson, statkarl18920304Holmestad
Hustru Emma Karolina Lindqvist18970828Forshem
Dotter Linnéa Maria7482Kinne Vedum
Dotter Märta Elisabet8372Kinne Vedum
Dotter Edit Margareta9071Österplana
Son Nils Evert10295Österplana
Son Lars Sigvard10323Österplana
1929-Ida Kristina Johansdotter Sandberg18630118Källby
Son Gustav Hjalmar Sandberg49Österplana
Son Ernst Hjalmar Sandberg1111Österplana
Son Sven Gunnar3318Österplana
Dotter Hildur Maria18940207Österplana
1935-1936Oskar Artur Svensson, ladugårdsförman1374Söndrum
Hustru Margot Viola Gustavsson5112Fjärås
Dotter Rut Alice11845Fjärås
Son Sven Göran 13248Fjärås
1936-1938Arvid Gösta Claesson ladugårdsförman626Furuby
Hustru Ellen Johanna Ekelund652Hedemora
Son Enok10680Västerås
Son Knut11262Björksta
1938-1945Nils Harry Olsson, ladugårdsförman893Simris
Hustru Brita Kat. Cecilia Lundgren 494Hille
Dotter Birgitta12339Uppsala
Dotter Gertrud Margareta13128Tuna
1946-1948Sven Rudolf Bengtsson3601Friel
Hustru Anna Valborg Vallin3724Högseröd
Hustrudotter Anne-Marie 12354Saleby
Gemensam son Sven Per Arne14305Lidköping
1944-1949Anton Leonard Gullström 18870917Råda
1938-1946Sven Gunnar Sandberg3318Österplana
Hustru Karin Margareta Elisabet Runn4183Kinne Kleva
Dotter Lena Margareta14455Lidköping
1939-1947Gustaf Hjalmar Sandberg49Österplana
Hustru Linnéa Viktoria Larsson 3455Forshem
Dotter Iris Vanja Margareta15569Lidköping
1945-1950Sven Ingvar Kempe, lantarbetare7581Medelplana
Hustru Hilma Maria Johansson8537Österplana
Son Kent Olof16551Lidköping
Son Sven Christer17968Österplana
1945Knut Jonas Elving Gärdefäldt5450Hällesjö
1946Karl William Lindgren 6133Gunnarskog
1946-1954Karl Martin Alander, traktorförare3784Tranum
Hustru Hilma Linnéa Rask4520Skallmeja
Dotter Inga-Britt Linnéa13554Jung
Son Kurt Erik Åke15402Vilske Kleva
1948-1953Emma Kristina Karlsson, Krantz18920325Österplana
Son Nils Bertil7220Österplana
1948-Torsten Erik Adolf Gustavsson5224Händene
Hustru Greta Elisabet Karlsson9971Österplana
Son Torsten Lennart17634Österplana
1952-1955Adolf Valfrid Johansson djurskötare1270Brastad
Hustru Vastrid Jul. Elisif Dahlström 1529Tidaholm
Hustrudotter Viola Margareta Genoveva16154Kinna
1953-1954Karl Daniel Eng, djurskötare8747Naum
Hustru Irma Gunborg Johansson10483Bottna
Son Leif Daniel Ingemar18535Trässberg
Son Bengt-Åke19114Saleby
Son Stig Arne19750Österplana
1954-1956Karl Gustaf Bror Johansson 7529Eggby
Hustru Astrid Viktoria Nylén10353Lerdala
Son Kent Roland17407Hangelösa
Dotter Ann-Britt Viktoria18047Ledsjö
Son Bengt Karl Gustav 18726Ledsjö
Son Leif Robert19578Västra Gerum
1955-1956Karl Henrik Fors, djurskötare10560Tådene
Hustru Astrid Kristina Vilhelmina Österberg10842Mariestad
Son Klas Henrik20390Österplana
1955-Emma Kristina Karlsson Krantz 18920325Österplana
Gustaf Einar Karlsson 18851229
1956-1957John o Larsson, lantarbetare11262Onslunda
Hustru Eva Birgitta Leuf14096Stockholm
Son John Tomas20798Österplana
1957-1966Sven Harald Daniel Nygren7748Rackeby
Hustru Elsa Linnéa Stör, djurskötare8217Rackeby
Son Sven Erik17718Ås
Son Arne Lennart18759Rackeby
Dotter Ulla-Britta Linnéa18759Rackeby
Dotter Irene Birgitta19944Rackeby
Son Harald Tomas20630Rackeby
1956-1963Gustav Folke Fält, lantarbetare1210410Bjurum
Hustru Dagmar Maria Valborg Sjöberg9430Slöta
Dotter Ann-Marie Birgitta17082Falköping
1959-1960 Sten Inge Johansson, lantarbetare 9303Gammelqvarn
Hustru Karin Alfrida. Valborg Sjöberg9420Partille
Son Gunnar Krister18685Visby
1963-1964Stig Olof August Lindgren 12546Uppsala
Hustru Sigfrids Rut Gunvor Jonsson 13235Malung
Son Bengt Stig Conny19561207Björnlunda
Son Stig Stefan21638Gustafsberg
Dotter Eva Carina Anette22547Maling
1957-1958Thorkil Erik Börge Hansen, djurskötare8088Fakse, Dk
Hustru Ester Dorothea A:son Nielsen7166Saxksjöbing, Dk
Son Bente Nielsen14536Vaabensted, Dk
Dotter Eva Hansen19006Skaelby, Dk
1958-1959Sune Arvid Hagström, lantarbetare12194Längbro
Hustru Lilly Ingeborg Andersson 12346Fryksände
Son Anders Sune20393Ekshärad
Son Per Sören21112St. Mellösa
1956-1957Kovács Gjulo, lantarbetare7397Ungern
Hustru Julienn Törnôri7010Ungern
Dotter Juliána17583Säffle
1965-1966Stig Reinhold Jonsson, lantarbetare9887Jonsberg
Hustru Marianne Pettersson 10763Hanebo
Son Stig Åke Rikard18165Lännäs
Son Gert Ove Reinhold19393Lännäs
Son Per Greger21293Lännäs
Dotter Anna Estrid Birgitta23004Asker
1966-1967Gösta Martin Persson, djurskötare7801Gräve
Hustru Maj-Britt Anna Ingeborg Svedberg11655Karlskoga
Son Kjell Gösta Lennart20830Edsberg
Dotter Kristina Anna Elisabeth21888Karlskoga
Dotter Birgitta Anna Margareta22412Mosjö
Son Sven Gösta Lennart23217Uppsala
Son Per Åke Lennart24471Österplana
1967-1971Anna Lillemor Christina Trobro född Alexanders..16685Borås
1967-1971Uno Bengt Fredrik Thor, ladugårdsförman7268Uppsala
Hustru Signe Alfhilda Eugenia Marg.Johansson7872Länna
1967-1968Gördis Birgitta Karlsson, djurskötare17034Vetlanda
1967-1968Gustav Helge Nordlund, djurskötare3195Sveneby
1968-1971Bengt Åke Gillberg, djurskötare14457Linköping
Hustru Gun Linnéa Ingeb. Lundkvist f. Andersson13670Forserum
Son Tony Olof Lundqvist Gillberg20740Habo
Son Sören Mats Lundqvist Gillberg21200Habo
Son Anders Bengt Åke Gillberg23727Skärstad
Dotter Susanne Linnéa24267Skärstad
Son Thomas Göthe25317Österplana
1968-1969Johan Evert Erik Persson, djurskötare6792Västra Gerum
Hushållerska Astrid Margareta Holm4043Sk. Åsaka
1968-1970Simon Edgar Berner Wik16738St. Möckleby
Hustru Gudrun Linnéa Hilmersson17563Sk. Åsaka
1968-1971Leif Thure Gunnar Friberg17285Vättlösa
Hustru Irene Viva Paju17542Enviken
Son Leif Jimmy Paju Friberg24606Folkärna
Son Nils Håkan Gunnar friberg25027Österplan
Tillbaka till föregående sida
(Besökt 408 gånger, 1 idag)